Péče o pneu

PROČ PŘEZOUVAT NA LETNÍ?

Zimní pneumatiky mají jinou směs, která v teplých obdobích příliš měkne, kvůli tomu se pneumatiky rychleji sjíždí, zvyšuje se spotřeba, snižuje jízdní komfort a hlavně prodlužuje brzdná dráha.

To je hned několik pádných důvodů, proč přezouvat je skutečně důležité, především z hlediska bezpečnosti.

Letní pneumatiky musí mít minimální hloubku dezénu 1.6 mm, to je stanoveno zákonem a má to i svůj smysl, sjeté pneumatiky ztrácí na svých vlastnostech a s tím se prodlužuje brzdná dráha.

Minimalní vzorek

 

brzdná draha

MEZNÍ TEPLOTA JE 7° CELSIA

Jaká je tedy teplota, kdy zimní pneumatika již příliš měkne a letní začínají lehce tvrdnout v důsledku nižších teplot? Teplota, kterou je určován ten správný průsečík těchto dvou typů je 7° Celsia. Jakmile je stálá teplota výše, je vhodné přezout na letní a jakmile se v podzimních měsících drží teplota stále pod 7° C, je dobré přezout na zimní.

Mezní teplota

Dále o tom, kdy přezout rozhodují i zákony, u nás je to nastaveno dosti volně. Vlastně je třeba mít zimní pneumatiky jen, když je například souvislá sněhová pokrývka na silnici nebo to vyžadují značky na dané komunikaci.

Ale pozor si dejte, když cestujete mimo ČR, někde se to přísně sleduje a mají i zákonem stanovená období, kdy je třeba mít zimní obuv. Pokuty například v Rakousku jsou často vysoké.